Szukaj w serwisie
    
   Najważniejsze narzędzia
Produkty wymagające CE
- akty prawne, informacje
Wyszukiwarka norm zharmonizowanych
Aktualności CE
Prenumerata aktualności
    
   CE - przewodnik
Oznakowanie CE: podstawy prawne, ważne terminy
Oznakowanie CE: paszport na rynki Unii Europejskiej
Jakie wyroby muszą mieć oznakowanie CE
Krok po kroku do oznakowania CE
    
   Eksperci serwisu
Archiwum pytań i odpowiedzi
Masz pytania - zwróć się o pomoc do Zespołu Ekspertów
    
   Przewodniki
Maszyny
Emisja hałasu
Sprzęt niskonapięciowy
Urządzenia ciśnieniowe
Środki ochrony indywidualnej
    
   Zamówienia publiczne
Aktualności
Komentarze
Kwartalnik
 
Forum
    

  Aktualności CE
 
Serwis "Oznaczenie CE" na konferencjach dla małych i średnich przedsiębiorstw
Jak wykorzystać szansę, którą da nam przystąpienie do Unii Europejskiej? Jakie są warunki prowadzenia działalności gospodarczej w krajach Unii? Jak powinny się do tego przygotować małe i średnie przedsiębiorstwa?
 
Serwis "Oznaczenie CE" na konferencjach dla MSP
Telekomunikacja Polska i Citibank Handlowy, które od lat współpracują z sektorem małych i średnich przedsiębiorstw, wystąpiły z inicjatywą zorganizowania cyklu spotkań pod hasłem „Europa - Unia Przedsiębiorczych. Seminaria dla małych i średnich firm". Mają one na celu przekazanie obecnym i potencjalnym klientom praktycznej wiedzy z zakresu dziedzin, istotnych dla małych i średnich przedsiębiorców w kontekście funkcjonowania na rynku Unii Europejskiej.

Seminaria odbyły się w pięciu miastach Polski: Poznań (20.05), Wrocław (22.05), Warszawa (27.05), Gdańsk (29.05) i Kraków (03.06). W poszczególnych miastach omawiano inne zagadnienia. W Poznaniu uczestnicy spotkań dowiedzieli się jakie konsekwencje dla Polski będzie miało zniesienie granic wewnętrznych. We Wrocławiu z kolei, przybliżone zostało im prawo pracy i polityka zatrudnienia w UE; w Warszawie mali i średni przedsiębiorcy uzyskali informacje dotyczące swobodnego przepływ usług; w Gdańsku, eksperci z dziedziny podatków opowiedzieli co zmieni się w tym obszarze po przystąpieniu naszego kraju do UE. Natomiast w Krakowie, uczestnikom seminarium przekazana została wiedza z zakresu obrotu ziemią i nieruchomościami.

W trakcie każdego ze spotkań prezentowana jest również problematyka Nowego i Globalnego Podejścia. Uczestnicy seminariów mają możliwość dowiedzenia się jakie produkty wymagają oznaczenia CE oraz jakie działania należy podjąć by wypełnić wymagania Dyrektyw. Rozwiązań technicznych i niezbędnych narzędzi dostarcza serwis www.oznaczenie-ce.pl. Bardzo pomocna dla przedsiębiorców jest również dyskusja nt. szczególnych przypadków znakownia produktów oznaczeniem CE. Dyskusję prowadzi Łukasz Rycharski - ekspert serwisu.

Ponadto w każdym z miast przedstawiciele polskich firm opowiedzą w jaki sposób udało im się pozyskać i efektywnie wykorzystać środki pomocowe z UE oraz skutecznie konkurować na wspólnym europejskim rynku.

W trakcie poszczególnych konferencji W roli prelegentów wystąpili wybitni specjaliści z różnych dziedzin, m.in.:
dr Małgorzata Bonikowska - prorektor Wyższej Szkoły zarządzania i Marketingu w Warszawie,
mec. Janusz Kolczyński - ekspert prawa europejskiego,
Michał Skwierczyński - specjalista prawa podatkowego w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej,
Robert Jaworski - specjalista z zakresu polskiego i europejskiego prawa pracy, niegdyś związany z UKIE, obecnie pracuje dla Rządowego Centrum Legislacji,
Marcin Jatczak - specjalista ds. podatków w Departamencie Analiz UKIE,
Damian Krawczyk specjalista polskiego i europejskiego prawa rolnego i żywnościowego.
mec. Tomasz Krawczyk, Radca Ministra w UKIE

Honorowy patronat nad imprezą objęło Przedstawicielstwo Komisji Unii Europejskiej w Polsce. Patronaty medialne: Wirtualna Polska, Puls Biznesu, Gazeta Poznańska.
 
Kraków, Wawel, 3 czerwca. W Krakowie o obrocie ziemią i nieruchomościami w UE
W Krakowskim Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym na Zamku Królewskim na Wawelu odbyło się - ostatnie przed referendum unijnym - seminarium z cyklu "Europa - Unia Przedsiębiorczych". O wszystkim co dotyczy obrotu ziemią i nieruchomościami w Unii Europejskiej mówił mec. Damian Krawczyk z Departamentu Prawa Europejskiego w UKIE, specjalista polskiego i europejskiego prawa rolnego i żywnościowego.

W trakcie krakowskiego seminarium odbyła się żywa dyskusja nt. polskich przepisów implementujących postanowienia Dyrektyw Nowego i Globalnego Podejścia do polskiego porządku prawnego. Uczestnicy mieli wiele pytań do przedstawiciela serwisu oznaczenie-ce.pl – Łukasza Rycharskiego, który tą dyskusję prowadził i odpowiadał na poszczególne pytania.

Wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców budzi fakt, iż zbyt mało mówi się nt. dostosowania przedsiębiorstw i produktów do wymagań stawianych przez nowy porządek prawny. Innym zagadnieniem jest niejasność i zmienność polskich aktów prawnych wdrażających europejskie normy bezpieczeństwa produktów.

- Takie wydarzenia jak te seminaria są bardzo istotne, szczególnie dla przedstawicieli małych i średnich firm. Na spotkaniach mniej się mówi o teoretycznych aspektach działania w Unii Europejskieją. Porusza się za to wiele problemów, które bezpośrednio dotyczą przedsiębiorców obecnych na seminarium - mówi Łukasz Rycharski, dyrektor Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Toruniu - Ludzie przychodzą na seminaria po konkretne informacje. I takie właśnie otrzymują - dodaje Rycharski.

Tematem przewodnim krakowskiego seminarium był swobodny przepływ kapitału: obrót ziemią i nieruchomościami – prowadzenie: Mec. Robert Jaworski, Damian Krawczyk

Obywatele Unii oraz podmioty gospodarcze mające siedziby w państwach członkowskich mogą inwestować oraz nabywać środki rzeczowe i finansowe za granicą. Mają także prawo do swobodnego transferu zysków. Traktat o Wspólnocie Europejskiej zakazuje z dniem 1 stycznia 1994 roku wszelkich ograniczeń w przepływie kapitału między państwami członkowskimi, a także między państwami członkowskimi a państwami trzecimi. Podlegają tej swobodzie samodzielne transakcje finansowe, które nie mają bezpośrednich związków z przemieszczaniem się ludzi, towarów czy usług.
 
Gdańsk, Hotel Hevelius, 29 maja. W Gdańsku o podatkach w UE
W gdańskim hotelu Hevelius odbyło się kolejne seminarium z cyklu „Europa - Unia Przedsiębiorczych". Podczas spotkań eksperci m.in. z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej przekazują przedstawicielom małych i średnich firm wiele cennych i praktycznych wskazówek dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej we wspólnej Europie.

To już czwarte seminarium z tego cyklu.
- Mali i średni przedsiębiorcy najczęściej pytają o sprawy typowo administracyjne. Chcą wiedzieć np. gdzie można składać wnioski o pozyskanie środków pomocowych z UE, jakie są wymogi, na co firma może dostać pieniądze, etc. - opowiada Agnieszka Józefowicz z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która jest również panelistką seminariów.

- Seminaria „Europa – unia przedsiębiorczych” zostały tak zaplanowane, iż z jednej strony uczestnicy dowiadują się jakie będą musieli przeprowadzić działania, aby dostosować swoje produkty do wymogów prawa europejskiego, a z drugiej – jak sfinansować te działania i dodatkowe koszty przy użyciu środków z dotacji publicznych – mówi Łukasz Rycharski – ekspert serwisu oznaczenie-ce.pl.
 
Warszawa, Hotel Novotel, 27 maja 2003. Wiedza wciąż potrzebna
W Warszawie odbyło się kolejne seminarium z cyklu „Europa - Unia Przedsiębiorczych". W spotkaniu wzięło udział ponad stu przedstawicieli małych i średnich firm. Zadawano wiele pytań. Jak się okazuje wiedza na temat Unii Europejskiej jest ciągle niewielka. Dzięki cyklowi seminariów organizowanych przez Telekomunikację Polską i Citibank Handlowy ten stan ulega zmianie. Przedsiębiorcy uzyskują bowiem wiele cennych informacji potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej we wspólnej Europie.

Po Poznaniu i Wrocławiu, przyszła kolej na Warszawę. Dziś, w salach hotelu Novotel-Centrum, mali i średni przedsiębiorcy zdobywali wiedzę dotycząca m.in. „Rynku i świadczeniu usług w Unii Europejskiej".

Usługami są wszelkie świadczenia wykonywane odpłatnie o ile nie są uregulowane odrębnymi postanowieniami dotyczącymi swobodnego przepływu osób, towarów i kapitału.

Swoboda przepływu usług nie odnosi się do stałego wykonywania czynności zawodowych w jednym z państw członkowskich. Osoba świadcząca usługi, ma swoją siedzibę w jednym państwie członkowskim, natomiast w drugim podejmuje daną działalność. Oznacza to, że świadczenie lub odbiór usługi wiąże się z przekroczeniem granicy. Usługi są w zasadzie wykonywane za wynagrodzeniem. Usługą może być działalność przemysłowa, handlowa, rzemieślnicza oraz wykonywanie wolnych zawodów.

Jest to swoboda napotykająca najwięcej trudności ze strony przywiązanych do swoich przepisów państw członkowskich. Ze swobody przepływu usług można wyodrębnić swobodę prowadzenia działalności gospodarczej. Polega ona głównie na wolności w wyborze miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek, tzn. zakładania i kierowania przedsiębiorstwem we wszystkich państwach członkowskich. Chodzi o wybór miejsca najkorzystniejszego pod względem warunków inwestycyjnych i środowiskowych dla danego przedsiębiorcy.

- Przykład seminariów pokazuje, że zapotrzebowania na wiedzę specjalistyczną, dotyczącą konkretnego rynku, jest bardzo duże. Dlatego dobrze, że organizatorzy spotkania wyszli z inicjatywą przybliżenia tematyki związanej z działalnością gospodarczą na rynku Unii Europejskiej - mówi mec. Krawczyk, Radca Ministra w UKIE, który podczas seminarium w Warszawie omawiał regulacje unijne dotyczące swobodnego przepływu usług. - Pytania uczestników dzisiejszego spotkania były bardzo szczegółowe. Przedsiębiorców mniej interesują zmiany - np. w świadczeniu usług - jakie zajdą w naszym kraju po akcesji w struktury Unii Europejskiej; ważniejsze jest dla nich to, jak te zmiany wpłyną konkretnie na ich firmę.
 
Wrocław, Hotel Dorint, 22 maja 2003. Seminaria europejskie rozpoczęte
We Wrocławiu odbyło się drugie z pięciu seminariów europejskich dla małych i średnich firm. Spotkanie zorganizowały Telekomunikacja Polska i Citibank Handlowy. Dzięki seminarium dolnośląscy przedsiębiorcy mogli zdobyć wiedzę potrzebną do prowadzenia działalności gospodarczej we wspólnej Europie.

Tematem głównym seminarium było „Prawo pracy i polityka zatrudnienia w UE", prowadzenie – mec. Robert Jaworski.

Każdy obywatel Unii, czyli obywatel któregokolwiek z państw członkowskich ma prawo do swobodnego poruszania się i przebywania na terenie państw członkowskich. Swoboda przepływu osób obejmuje:
– prawo wyjazdu z kraju ojczystego
– prawo do wjazdu i pobytu na terenie państwa przyjmującego
– prawo do równego traktowania w zakresie dostępu do zatrudnienia i wykonywania pracy
– prawa członków rodziny

Zakres tej swobody obejmuje pracowników i ich rodziny, studentów, emerytów i osoby nieaktywne ekonomicznie, pod warunkiem że posiadają wystarczające środki do życia. Realizacja zasady swobodnego przepływu osób nie doprowadziła do stworzenia wspólnej polityki dotyczącej obywateli państw trzecich, którzy chcą przebywać na terytorium państw członkowskich. Dopiero Traktat Amsterdamski włączył politykę migracyjną do kompetencji Wspólnot. Czynione są także próby harmonizacji przepisów krajowych w zakresie ubezpieczeń społecznych.

Honorowy patronat nad imprezą objęło Przedstawicielstwo Komisji Unii Europejskiej w Polsce. Patronaty medialne: Wirtualna Polska, Puls Biznesu, Gazeta Poznańska.
 
Powrót


   Patronat




 
   Partnerzy serwisu
 
   Pomóż nam tworzyć
   serwis oznaczenie-ce.pl

oceń serwis i jego
   narzędzia
podpowiedz co należy
   zmienić, a co warto
   kontynuować

Wpisz swoje uwagi
i prześlij je do nas
Twój e-mail:
 
 
 
Promujemy:
www.na-mazurach.pl - czarter jachtów na Mazurach, mazurska prognoza pogody, Mazury - przewodnik, mapa Mazur
www.karta-rabatowa.pl - Żeglarska Karta Rabatowa: czarter jachtów na Mazurach, czarter jachtów morskich, rejsy morskie, szkolenia żeglarskie