Szukaj w serwisie
    
   Najważniejsze narzędzia
Produkty wymagające CE
- akty prawne, informacje
Wyszukiwarka norm zharmonizowanych
Aktualności CE
Prenumerata aktualności
    
   CE - przewodnik
Oznakowanie CE: podstawy prawne, ważne terminy
Oznakowanie CE: paszport na rynki Unii Europejskiej
Jakie wyroby muszą mieć oznakowanie CE
Krok po kroku do oznakowania CE
    
   Eksperci serwisu
Archiwum pytań i odpowiedzi
Masz pytania - zwróć się o pomoc do Zespołu Ekspertów
    
   Przewodniki
Maszyny
Emisja hałasu
Sprzęt niskonapięciowy
Urządzenia ciśnieniowe
Środki ochrony indywidualnej
    
   Zamówienia publiczne
Aktualności
Komentarze
Kwartalnik
 
Forum
    

  Aktualności CE
 
Zmiany w organizacji nadzoru rynku – reforma Inspekcji Handlowej
Od początku 2009 r. funkcjonuje w Polsce nowa struktura instytucji zajmujących się nadzorem rynku. Zmiana ta wynika z wejścia w życie Ustawy z dnia 10 lipca 2008 r. o zniesieniu Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej, o zmianie ustawy o Inspekcji Handlowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 157, poz. 976). Ustawa ta zmienia m.in. ustawę o systemie oceny zgodności, która jest podstawą funkcjonowania regulacji dotyczących oznakowania CE.
 

Ustawa z dnia 10 lipca 2008 r. zlikwidowała Głównego Inspektora oraz Główny Inspektorat Inspekcji Handlowej. Główny Inspektor IH był osobnym organem, który pośredniczył między Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a wojewódzkimi inspektorami Inspekcji Handlowej. Wg twórców zmiany pośrednictwo to wydłużało przepływ informacji o wyrobach niezgodnych z wymaganiami oraz o produktach niebezpiecznych wykrytych na rynku. Wdrożona ustawa spowodowała więc zniesienie tego osobnego organu oraz przeniesienie jego zadań i kompetencji do nowoutworzonego Departamentu Inspekcji Handlowej w strukturze UOKiK’u.

Według nowych regulacji kontrole spełniania przez produkty wymagań zasadniczych (i/lub innych) prowadzą w dalszym ciągu wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej. Okresowe plany kontroli i analizy pokontrolne opracowuje Departament Inspekcji Handlowej. Do jego zadań należy również kontaktowanie się i koordynacja działań WIIH oraz audyty w wojewódzkich inspektoratach. Poprzednio zadania te wykonywał GIIH. W razie stwierdzenia niezgodności wyrobu z wymaganiami zostanie wszczęte postępowanie, które z ramienia UOKiK’u prowadził będzie Departament Nadzoru Rynku (poprzednio GIIH).

Powyższe zmiany są zgodne z szerszym ogólnoeuropejskim trendem do wzmacniania nadzoru rynku. Celem tych działań jest skuteczniejsze eliminowanie z rynku produktów niebezpiecznych i niezgodnych z wymaganiami.


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów >>
Ustawa o zniesieniu Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej, o zmianie ustawy o Inspekcji Handlowej oraz niektórych innych ustaw >>
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności >>
 
Dalsze informacje...

2009-02-24 Cert Partner mgr inż. Mariusz Łukaszyński
Powrót


   Patronat




 
   Partnerzy serwisu
 
   Pomóż nam tworzyć
   serwis oznaczenie-ce.pl

oceń serwis i jego
   narzędzia
podpowiedz co należy
   zmienić, a co warto
   kontynuować

Wpisz swoje uwagi
i prześlij je do nas
Twój e-mail:
 
 
 
Promujemy:
www.na-mazurach.pl - czarter jachtów na Mazurach, mazurska prognoza pogody, Mazury - przewodnik, mapa Mazur
www.karta-rabatowa.pl - Żeglarska Karta Rabatowa: czarter jachtów na Mazurach, czarter jachtów morskich, rejsy morskie, szkolenia żeglarskie