Szukaj w serwisie
    
   Najwa¿niejsze narzêdzia
Produkty wymagaj±ce CE
- akty prawne, informacje
Wyszukiwarka norm zharmonizowanych
Aktualno¶ci CE
Prenumerata aktualno¶ci
    
   CE - przewodnik
Oznakowanie CE: podstawy prawne, wa¿ne terminy
Oznakowanie CE: paszport na rynki Unii Europejskiej
Jakie wyroby musz± mieæ oznakowanie CE
Krok po kroku do oznakowania CE
    
   Eksperci serwisu
Archiwum pytañ i odpowiedzi
Masz pytania - zwróæ siê o pomoc do Zespo³u Ekspertów
    
   Przewodniki
Maszyny
Emisja ha³asu
Sprzêt niskonapiêciowy
Urz±dzenia ci¶nieniowe
¦rodki ochrony indywidualnej
    
   Zamówienia publiczne
Aktualno¶ci
Komentarze
Kwartalnik
 
Forum
    

  Aktualno¶ci CE
 
Kiedy, w jakiej wysoko¶ci i formie mo¿na ¿±daæ wadium
Zabezpieczenie interesu zamawiaj±cego
 
Wadium jest gwarancj± wype³nienia zobowi±zañ wynikaj±cych z tre¶ci z³o¿onej oferty i zabezpiecza przed uchylaniem siê wykonawcy od zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Je¿eli wadium jest warunkiem udzia³u w postêpowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, wykonawca, który nie wniós³ wadium, w tym równie¿ na przed³u¿ony okres zwi±zania ofert±, podlega wykluczeniu z postêpowania na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 4 Pzp.


Wadium w rozumieniu ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówieñ publicznych (Dz. U. nr 19, poz. 177 z pó¼n. zm.), dalej Pzp: to forma zabezpieczenia interesu prawnego zamawiaj±cego, w zwi±zku z zawarciem umowy w sprawie udzielenia zamówienia publicznego z wykonawc±, którego oferta zosta³a wybrana jako najkorzystniejsza. Zamawiaj±cy ¿±da od wykonawców wniesienia wadium, je¿eli warto¶æ zamówienia przekracza wyra¿on± w z³otych równowarto¶æ kwoty 60 000 euro (art. 45 ust. 1 Pzp). Je¿eli warto¶æ zamówienia nie przekracza wyra¿onej w z³otych równowarto¶ci kwoty 60 000 euro, zamawiaj±cy fakultatywnie mo¿e ¿±daæ od wykonawców wniesienia wadium (art. 45 ust. 2 Pzp).
 

Zamawiaj±cy nie ma obowi±zku zamieszczania w og³oszeniu o zamówieniu oraz specyfikacji istotnych warunków zamówienia, informacji o warto¶ci zamówienia, na podstawie której okre¶li³ kwotê wadium, oraz informacji, jaki procent warto¶ci zamówienia stanowi ta kwota. W og³oszeniu o zamówieniu oraz specyfikacji zamawiaj±cy powinien natomiast podaæ kwotê wadium, a je¿eli dopuszcza sk³adanie ofert czê¶ciowych - kwotê wadium dla ka¿dej czê¶ci zamówienia.
 
Wykonawca jest obowi±zany wnie¶æ wadium w przetargu nieograniczonym, przetargu ograniczonym i negocjacjach z og³oszeniem tylko wtedy, gdy warto¶æ zamówienia przekracza wyra¿on± w z³otych równowarto¶æ 60 000 euro. W trybach negocjacji bez og³oszenia i aukcji elektronicznej wadium jest fakultatywne bez wzglêdu na warto¶æ zamówienia, natomiast w trybach zamówienia z wolnej rêki i zapytania o cenê wadium nie obowi±zuje.

Je¿eli w postêpowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego, przetargu ograniczonego i negocjacji z og³oszeniem warto¶æ zamówienia przekracza wyra¿on± w z³otych równowarto¶æ 60 000 euro, dla ka¿dej dopuszczalnej przez Pzp formy wadium zamawiaj±cy w specyfikacji istotnych warunków zamówienia okre¶la wymagania dotycz±ce wadium, a w og³oszeniu o zamówieniu informacjê na temat wadium. Pzp nie wyja¶nia, co nale¿y rozumieæ przez „wymagania dotycz±ce wadium” i „informacjê na temat wadium”. W negocjacjach bez og³oszenia i aukcji elektronicznej zamawiaj±cy okre¶la wymagania dotycz±ce wadium w specyfikacji istotnych warunków zamówienia jedynie w postêpowaniach, w których ¿±da wniesienia wadium.
 


W postêpowaniach, których warto¶æ nie przekracza wyra¿onej w z³otych równowarto¶ci kwoty 60 000 euro, prowadzonych w trybie przetargu nieograniczonego, przetargu ograniczonego, negocjacji z og³oszeniem, specyfikacja istotnych warunków zamówienia mo¿e nie zawieraæ wymagañ dotycz±cych wadium.
 

Zamawiaj±cy mo¿e nie stosowaæ przepisów Pzp dotycz±cych wadium w postêpowaniach o udzielenie zamówienia, których przedmiotem s± us³ugi: w zakresie ochrony, z wyj±tkiem zwi±zanych z konwojowaniem pieniêdzy i kosztowno¶ci, socjalne, hotelarskie, restauracyjne, transportu kolejowego, transportu morskiego i ¿eglugi ¶ródl±dowej, prawnicze, w zakresie doradztwa personalnego, w zakresie szkolenia, zdrowotne, w zakresie kultury, w zakresie sportu i rekreacji oraz detektywistyczne. W przypadku udzielania zamówienia sektorowego zamawiaj±cy mo¿e natomiast odst±piæ od obowi±zku ¿±dania wadium.
 


Wymagania dotycz±ce wadium obejmuj±:
1) termin wniesienia wadium,
2) kwotê wadium,
3) formê wnoszonego wadium,
4) informacje o sposobie wnoszenia wadium w pieni±dzu,
5) informacje o sposobie wnoszenia wadium w pozosta³ych formach okre¶lonych w art. 45 ust. 6 Pzp,
6) zasady przechowywania wadium przez zamawiaj±cego,
7) zasady zwrotu wadium,
8) zasady utraty wadium.
 
Wadium nie przes±dza o w³a¶ciwo¶ci wykonawcy, a w szczególno¶ci jego wiarygodno¶ci ekonomicznej, technicznej lub finansowej, lecz jedynie zabezpiecza konkretn± ofertê, dlatego te¿ nie ma znaczenia, kto faktycznie wnosi wadium (niekoniecznie musi to byæ wykonawca). Je¿eli wadium wnosi wykonawca, nale¿y ono do wykonawcy, chyba ¿e zachodz± okoliczno¶ci stanowi±ce podstawê do zatrzymania wadium przez zamawiaj±cego.

Przepis art. 45 ust. 6 pkt 2 – 5 Pzp okre¶la formy wadium inne ni¿ forma pieniê¿na, jednak niezale¿nie od tego wadium zawsze wyra¿ane jest w pieni±dzu.
 
Wniesienie wadium i jego wa¿no¶æ

Wadium wnosi siê przed up³ywem terminu sk³adania ofert, natomiast w przypadku udzielania zamówienia w trybie aukcji elektronicznej zamawiaj±cy mo¿e ¿±daæ od wykonawców wniesienia wadium w terminie przez niego okre¶lonym, nie pó¼niej jednak ni¿ przed up³ywem terminu otwarcia aukcji elektronicznej. Przepisy dotycz±ce wadium (art. 45 i 46 Pzp) w przypadku aukcji elektronicznej stosuje siê odpowiednio. Wniesienie wadium przed up³ywem terminu sk³adania ofert oznacza, ¿e przed terminem sk³adania ofert oznaczona kwota powinna znale¼æ siê na rachunku bankowym wskazanym przez zamawiaj±cego lub powinno nast±piæ ustanowienie zabezpieczenia (wadium) w drodze okre¶lonej czynno¶ci prawnej (np. gwarancja ubezpieczeniowa).
 
W uzasadnionych przypadkach na co najmniej 7 dni przed up³ywem terminu zwi±zania ofert± zamawiaj±cy mo¿e tylko raz zwróciæ siê do wykonawców o wyra¿enie zgody na przed³u¿enie tego terminu o oznaczony okres, nie d³u¿szy jednak ni¿ 30 dni.

Zgoda wykonawcy na przed³u¿enie okresu zwi±zania ofert± jest dopuszczalna tylko z jednoczesnym przed³u¿eniem okresu wa¿no¶ci wadium albo, je¿eli nie jest to mo¿liwe, z wniesieniem nowego wadium na przed³u¿ony okres zwi±zania ofert± (art. 85 ust. 2, 3 i 4 Pzp). Odmowa wyra¿enia zgody przez wykonawcê nie powoduje utraty wadium, jednak wykonawca taki podlega wykluczeniu z postêpowania na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 4 Pzp i przys³uguje mu zwrot wadium. W takim przypadku zamawiaj±cy mo¿e byæ zmuszony do uniewa¿nienia postêpowania z braku wystarczaj±cej liczby ofert.
 


Przed³u¿enie wa¿no¶ci wadium lub wniesienie nowego wadium na wyd³u¿ony okres wystêpuje tak¿e w sytuacji, gdy wniesienie protestu po up³ywie terminu sk³adania ofert powoduje zawieszenie biegu terminu zwi±zania ofert± do czasu ostatecznego rozstrzygniêcia protestu. W takim przypadku o zawieszeniu biegu terminu zwi±zania ofert± zamawiaj±cy informuje niezw³ocznie wykonawców, którzy z³o¿yli oferty, wzywaj±c ich, pod rygorem wykluczenia z postêpowania, do przed³u¿enia wa¿no¶ci wadium lub wniesienia nowego wadium na wyd³u¿ony okres.
 


Up³yw terminu wa¿no¶ci wadium mo¿e wyst±piæ w przypadku wszczêcia przez Prezesa Urzêdu Zamówieñ Publicznych kontroli udzielanych zamówieñ publicznych przed zawarciem umowy (kontrola uprzednia) i zawieszenia biegu terminu zwi±zania ofert± do czasu jej zakoñczenia. W takim przypadku wykonawca nie podlega jednak wykluczeniu z postêpowania na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 4 Pzp (wykluczenie z postêpowania w przypadku niewniesienia wadium, w tym na przed³u¿ony okres zwi±zania ofert±, lub niewyra¿enia zgody na przed³u¿enie okresu zwi±zania ofert±).
 
Wysoko¶æ i formy

Zamawiaj±cy okre¶la kwotê wadium w granicach od 0,5% do 3% warto¶ci zamówienia, a je¿eli dopuszcza sk³adanie ofert czê¶ciowych, okre¶la kwotê wadium dla ka¿dej czê¶ci zamówienia. Kwota wadium okre¶lona dla ka¿dej czê¶ci zamówienia musi mie¶ciæ siê w granicach od 0,5% do 3% warto¶ci ka¿dej czê¶ci zamówienia, dla której zamawiaj±cy okre¶li³ kwotê wadium.
 


Wadium mo¿e byæ wnoszone w jednej lub kilku nastêpuj±cych formach:
1) pieni±dzu,
2) porêczeniach bankowych,
3) gwarancjach bankowych,
4) gwarancjach ubezpieczeniowych,
5) porêczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiêbiorczo¶ci (Dz. U. nr 109, poz. 1158 z pó¼n. zm.).
 


Wniesienie wadium w formach okre¶lonych w art. 45 ust. 6 pkt 2 – 5 Pzp, tj. innych ni¿ w pieni±dzu, powinno umo¿liwiæ realizacjê gwarantowanych w Pzp uprawnieñ zamawiaj±cego tak samo jak wniesienie wadium w pieni±dzu, np. gwarancja ubezpieczeniowa powinna byæ dokumentem reprezentuj±cym bezwarunkow± gwarancjê, p³atn± na pierwsze ¿±danie zamawiaj±cego (zak³ad ubezpieczeñ nieodwo³alnie i bezwarunkowo powinien gwarantowaæ na rzecz zamawiaj±cego zap³atê kwoty gwarancji do okre¶lonej wysoko¶ci sumy gwarancyjnej).
 
O formie wadium decyduje wykonawca, który ma prawo wybraæ najbardziej dla siebie korzystn± formê wniesienia wadium, a zamawiaj±cy jest obowi±zany zaakceptowaæ taki wybór. Wykonawca mo¿e wnie¶æ wadium w jednej lub kilku formach, jednak ³±czna wysoko¶æ wadium nie mo¿e byæ mniejsza ni¿ kwota wadium okre¶lona przez zamawiaj±cego. Zamawiaj±cy nie mo¿e natomiast ¿±daæ wniesienia wadium tylko w jednej formie (np. w pieni±dzu), a postanowienia specyfikacji istotnych warunków zamówienia ograniczaj±ce prawo wykonawców do wyboru formy wadium s± niedopuszczalne i mog± byæ podstaw± do wniesienia protestu.

Form wadium okre¶lonych w art. 45 ust. 6 Pzp nie mog± zast±piæ ich substytuty, np. o¶wiadczenia wykonawców, ¿e maj± odpowiedni± ilo¶æ ¶rodków pieniê¿nych, czy te¿ o¶wiadczenia o posiadaniu przez wykonawców gwarancji bankowych lub ubezpieczeniowych. Wykonawca do oferty powinien zatem do³±czyæ orygina³ gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej lub powiadomienie o z³o¿eniu orygina³u takiej gwarancji w miejscu wskazanym przez zamawiaj±cego. W przeciwnym razie zamawiaj±cy ma prawo poczytywaæ, ¿e wykonawca nie dope³ni³ warunków prawid³owego wniesienia wadium.
 

Do czasu sk³adania ofert, a tak¿e po z³o¿eniu oferty oraz po otwarciu ofert, wykonawcy mog± zmieniæ formê wniesionego wadium. W takim przypadku jedynym warunkiem jest to, aby oferta nie pozostawa³a chocia¿by przez chwilê niezabezpieczona przez wadium, dlatego te¿ wykonawca zmieniaj±c formê wadium, powinien najpierw wnie¶æ wadium w innej formie, a nastêpnie odzyskaæ wadium wniesione w dotychczasowej formie (wycofanie wadium wniesionego w pierwotnej formie mo¿e nast±piæ tylko po wniesieniu wadium w innej formie).
 
Wniesienie wadium w formie innej ni¿ formy okre¶lone w art. 45 ust. 6 Pzp nale¿y uto¿samiæ z niespe³nieniem wymogu wniesienia wadium, co skutkuje wykluczeniem wykonawcy z postêpowania na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 4 Pzp.
 
Wadium w pieni±dzach

Wadium wnoszone w pieni±dzu wykonawca wp³aca przelewem na rachunek bankowy wskazany przez zamawiaj±cego, dlatego te¿ zamawiaj±cy powinien w specyfikacji istotnych warunków zamówienia wskazaæ numer rachunku bankowego, na którym bêdzie przechowywaæ wadium. Pzp nie przewiduje, aby rachunek bankowy, na którym zamawiaj±cy bêdzie przechowywaæ wadium, by³ oprocentowany. Obowi±zku przechowywania wadium przez zamawiaj±cego na oprocentowanym rachunku bankowym nie mo¿na wywodziæ z art. 46 ust. 4 i 5 Pzp, gdy¿ przepisy te okre¶laj± jedynie postêpowanie zamawiaj±cego w przypadku zwrotu lub zatrzymania wadium, które by³o przechowywane na oprocentowanym rachunku bankowym.
 


W przypadku wadium wnoszonego w pieni±dzu najpó¼niej w terminie sk³adania ofert powinno nast±piæ uznanie wskazanego przez zamawiaj±cego rachunku bankowego o kwotê wadium. Uznanie rachunku bankowego zamawiaj±cego powoduje, ¿e zamawiaj±cy jest w posiadaniu ¶rodków pieniê¿nych wniesionych przez wykonawcê, a z³o¿ona oferta jest zabezpieczona wadium. Je¿eli po up³ywie tego terminu nast±pi tylko obci±¿enie rachunku bankowego wykonawcy o kwotê wadium, a bank nie zd±¿y z przelewem ¶rodków na rachunek bankowy zamawiaj±cego, uznaæ nale¿y, ¿e wadium nie zosta³o wniesione w terminie.
 


W zwi±zku z tym, ¿e wadium wnosi siê przed terminem sk³adania ofert, nie jest b³êdem zamieszczenie w specyfikacji informacji, ¿e w przypadku wnoszenia wadium w pieni±dzu termin wniesienia wadium jest zachowany tylko wtedy, gdy uznanie rachunku bankowego zamawiaj±cego nast±pi przed up³ywem terminu sk³adania ofert. Zamawiaj±cy mo¿e jednak ¿±daæ od wykonawców tylko za³±czenia do oferty dokumentu potwierdzaj±cego wniesienie wadium w pieni±dzu w postaci kopii dokonanego przelewu.

W przypadku wniesienia wadium w pieni±dzu wykonawca mo¿e wyraziæ zgodê na zaliczenie kwoty wadium na poczet zabezpieczenia.
 
Zwrot wadium

Obowi±zek niezw³ocznego zwrotu wadium przez zamawiaj±cego, bez ¿adnego dzia³ania ze strony wykonawców, wystêpuje, je¿eli: 1) up³yn±³ termin zwi±zania ofert± (art. 46 ust. 1 pkt 1 Pzp), 2) zawarto umowê w sprawie zamówienia publicznego i wniesiono zabezpieczenie nale¿ytego wykonania tej umowy (art. 46 ust. 1 pkt 2 Pzp), 3) zamawiaj±cy uniewa¿ni³ postêpowanie o udzielenie zamówienia, a protesty zosta³y ostatecznie rozstrzygniête lub up³yn±³ termin do ich wnoszenia (art. 46 ust. 1 pkt 3 Pzp).
 


Obowi±zek niezw³ocznego zwrotu wadium oznacza, ¿e najpó¼niej nastêpnego dnia po ustaniu przyczyny przetrzymywania wadium zamawiaj±cy musi zwróciæ wadium wykonawcy.
 

Wykonawca jest zwi±zany ofert± do up³ywu terminu okre¶lonego w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, jednak nie d³u¿ej ni¿: 1) 30 dni – je¿eli warto¶æ zamówienia nie przekracza wyra¿onej w z³otych równowarto¶ci kwoty 60 000 euro,
2) 90 dni – je¿eli warto¶æ zamówienia dla robót budowlanych przekracza wyra¿on± w z³otych równowarto¶æ kwoty 10 000 000 euro, a dla dostaw lub us³ug 5 000 000 euro,
3) 60 dni – je¿eli warto¶æ zamówienia jest inna ni¿ okre¶lona w pkt 1 i 2.
 


Art. 46 ust. 1 pkt 2 Pzp przewiduje zwrot wadium w przypadku ³±cznego zaistnienia okoliczno¶ci zwrotu wadium przewidzianych w tym przepisie, tj. zawarcia umowy i wniesienia nale¿ytego zabezpieczenia wykonania tej umowy, je¿eli zabezpieczenie takie by³o wymagane.
Przes³anki uniewa¿nienia postêpowania okre¶la art. 93 ust. 1 Pzp.
 
W przypadku uniewa¿nienia postêpowania zwrot wadium nastêpuje dopiero po ostatecznym rozstrzygniêciu protestów lub up³yniêciu terminu do ich wnoszenia. Po podjêciu decyzji o uniewa¿nieniu postêpowania zamawiaj±cy musi najpierw zawiadomiæ równocze¶nie wszystkich wykonawców, którzy ubiegali siê o udzielenie zamówienia, podaj±c uzasadnienie faktyczne i prawne (art. 93 ust. 3 Pzp), a nastêpnie musi up³yn±æ 7 dni przys³uguj±cych na wniesienie protestu (art. 180 ust. 2 Pzp) i dopiero gdy w tym terminie nie wp³ynie protest, zamawiaj±cy niezw³ocznie zwraca wadium.

Je¿eli w terminie 7 dni przys³uguj±cych na wniesienie protestu zostanie wniesiony protest na czynno¶æ uniewa¿nienia postêpowania, zamawiaj±cy zwraca niezw³ocznie wadium, gdy protesty zosta³y ostatecznie rozstrzygniête.
Protest jest ostatecznie rozstrzygniêty:
1) je¿eli nie wniesiono odwo³ania – z up³ywem terminu do wniesienia odwo³ania, 2) w przypadku wniesienia odwo³ania:
a) z dniem dorêczenia postanowienia koñcz±cego postêpowanie odwo³awcze albo wyroku zespo³u arbitrów, albo
b) z dniem wydania wyroku lub postanowienia koñcz±cego postêpowanie w sprawie przez s±d okrêgowy w³a¶ciwy dla siedziby albo miejsca zamieszkania zamawiaj±cego, albo z up³ywem terminu do wniesienia skargi, je¿eli warto¶æ zamówienia dla robót budowlanych przekracza wyra¿on± w z³otych równowarto¶æ kwoty 10 000 000 euro, a dla dostaw lub us³ug – 5 000 000 euro.
 

Zamawiaj±cy zwraca niezw³ocznie wadium na wniosek wykonawcy:
1) który wycofa³ ofertê przed up³ywem terminu sk³adania ofert,
2) który zosta³ wykluczony z postêpowania (przes³anki wykluczenia wykonawcy z postêpowania okre¶la art. 24 ust. 1 i 2 Pzp), 3) którego oferta zosta³a odrzucona (przes³anki odrzucenia oferty okre¶la art. 89 ust. 1 Pzp).
 

W tych przypadkach wykonawca powinien z³o¿yæ na pi¶mie wniosek o zwrot wadium. Z³o¿enie wniosku o zwrot wadium przez wykonawcê, którego oferta zosta³a odrzucona lub wykluczonego z postêpowania, jest równoznaczne ze zrzeczeniem siê przez wykonawcê prawa do wniesienia protestu. Prawa do wniesienia protestu pozbawia samo z³o¿enie przez wykonawcê wniosku o zwrot wadium, a nie dopiero czynno¶æ zwrotu wadium przez zamawiaj±cego.
 


W przypadku wykonawcy, którego oferta zosta³a wybrana jako najkorzystniejsza, wadium mo¿e zostaæ zaliczone na poczet zabezpieczenia nale¿ytego wykonania umowy. Zaliczenie wadium wraz z odsetkami na poczet zabezpieczenia nastêpuje automatycznie w przypadku wadium wniesionego w pieni±dzu, je¿eli wykonawca, którego ofertê wybrano jako najkorzystniejsz±, wyst±pi do zamawiaj±cego z takim wnioskiem (wykonawca, którego oferta zosta³a wybrana jako najkorzystniejsza, musi wyraziæ na to zgodê). Zamawiaj±cy nie mo¿e natomiast sam narzucaæ takiego rozwi±zania w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
 
Je¿eli zamawiaj±cy przechowuje wadium wniesione w pieni±dzu na oprocentowanym rachunku bankowym, zwraca wadium wraz z odsetkami wynikaj±cymi z umowy rachunku bankowego, na którym by³o ono przechowywane, pomniejszone o koszty prowadzenia rachunku bankowego oraz prowizji bankowej za przelew pieniêdzy na rachunek bankowy wskazany przez wykonawcê (art. 46 ust. 4 Pzp).
 
Zatrzymanie wadium

Wadium nie jest jedn± z kodeksowych postaci naprawienia szkody, lecz jedynie szczególnym surogatem odszkodowania. Przepadek wadium wraz z odsetkami wniesionego w pieni±dzu przez wykonawcê, którego oferta zosta³a uznana za najkorzystniejsz±, jest sposobem zrekompensowania uszczerbku, powsta³ego w wyniku odmowy podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego na warunkach okre¶lonych w ofercie. Zamawiaj±cy, na rzecz którego wykonawca utraci³ wadium, nie mo¿e natomiast ro¶ciæ sobie pretensji, je¿eli powsta³y na skutek zachowania wykonawcy uszczerbek przewy¿sza kwotê wadium.
 

Zatrzymanie wadium oznacza przejêcie wadium przez zamawiaj±cego na swoj± rzecz.
Zamawiaj±cy zatrzymuje wadium wraz z odsetkami, je¿eli wykonawca, którego oferta zosta³a wybrana:
1) odmówi³ podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego na warunkach okre¶lonych w ofercie,
2) nie wniós³ wymaganego zabezpieczenia nale¿ytego wykonania umowy,
3) zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego sta³o siê niemo¿liwe z przyczyn le¿±cych po stronie wykonawcy (np. utrata przez wykonawcê uprawnieñ do wykonywania okre¶lonej dzia³alno¶ci lub czynno¶ci niezbêdnych do wykonania zamówienia).
 
Je¿eli wadium zosta³o wniesione w formie porêczeñ bankowych, gwarancji bankowych, gwarancjach ubezpieczeniowych lub porêczeñ udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiêbiorczo¶ci, zamawiaj±cy wzywa porêczyciela lub gwaranta do zap³aty kwoty wadium, pod rygorem skierowania sprawy na drogê s±dow±. W takim przypadku zamawiaj±cy wybiera ofertê najkorzystniejsz± spo¶ród pozosta³ych ofert, bez dokonywania ponownej oceny ofert, chyba ¿e wystêpuj± okoliczno¶ci do uniewa¿nienia postêpowania.

Utraty wadium nie powoduje natomiast odmowa wyra¿enia zgody przez wykonawcê na przed³u¿enie terminu zwi±zania ofert±.
 
Józef Edmund Nowicki
 
Dalsze informacje...

2005-01-25 Instytut Zamówieñ Publicznych
Powrót


   Patronat




 
   Partnerzy serwisu
 
   Pomó¿ nam tworzyæ
   serwis oznaczenie-ce.pl

oceñ serwis i jego
   narzêdzia
podpowiedz co nale¿y
   zmieniæ, a co warto
   kontynuowaæ

Wpisz swoje uwagi
i prze¶lij je do nas
Twój e-mail:
 
 
 
Promujemy:
www.na-mazurach.pl - czarter jachtów na Mazurach, mazurska prognoza pogody, Mazury - przewodnik, mapa Mazur
www.karta-rabatowa.pl - ¯eglarska Karta Rabatowa: czarter jachtów na Mazurach, czarter jachtów morskich, rejsy morskie, szkolenia ¿eglarskie