Szukaj w serwisie
    
   Najwa¿niejsze narzêdzia
Produkty wymagaj±ce CE
- akty prawne, informacje
Wyszukiwarka norm zharmonizowanych
Aktualno¶ci CE
Prenumerata aktualno¶ci
    
   CE - przewodnik
Oznakowanie CE: podstawy prawne, wa¿ne terminy
Oznakowanie CE: paszport na rynki Unii Europejskiej
Jakie wyroby musz± mieæ oznakowanie CE
Krok po kroku do oznakowania CE
    
   Eksperci serwisu
Archiwum pytañ i odpowiedzi
Masz pytania - zwróæ siê o pomoc do Zespo³u Ekspertów
    
   Przewodniki
Maszyny
Emisja ha³asu
Sprzêt niskonapiêciowy
Urz±dzenia ci¶nieniowe
¦rodki ochrony indywidualnej
    
   Zamówienia publiczne
Aktualno¶ci
Komentarze
Kwartalnik
 
Forum
    

  Aktualno¶ci CE
 
Przyk³ad idzie z góry
Nieuprawnione stawianie subiektywnych warunków podmiotowych
 
Arbitralne decyzje dysponentów ¶rodków publicznych odbieraj± czê¶ci przedsiêbiorców prawo startu w nieograniczonych przetargach publicznych. A wszystko to przez subiektywne warunki podmiotowe, stawiane czêsto w³a¶nie w celu wyeliminowania niektórych firm.

Przy przetargu na udzie lenie zamówienia publicznego, prowadzonym w trybie nieograniczonym, zamówienia udziela siê po publicznym zaproszeniu nieograniczonej liczby przedsiêbiorców do sk³adania ofert. Jest to procedura otwarta, w ramach której ka¿dy zainteresowany przedsiêbiorca mo¿e z³o¿yæ ofertê. Instytucje zamawiaj±ce maj± obowi±zek zapewniæ, aby nie istnia³a dyskryminacja przedsiêbiorców. Poprawa dostêpu przedsiêbiorców do procedur udzielania zamówieñ publicznych ma na celu wyeliminowanie praktyk ogólnie ograniczaj±cych konkurencjê.

Prawa powy¿sze zagwarantowane dla ogó³u przedsiêbiorców wynikaj± z dyrektyw Unii Europejskiej, które musz± mieæ swoje odzwierciedlenie w zapisach ustawy Prawo zamówieñ publicznych. G³ównym powodem ekspresowego uchwalenia powy¿szej ustawy by³o zapewnienie niedyskryminacyjnego dostêpu do zamówieñ publicznych w naszym kraju przedsiêbiorcom z Unii Europejskiej (wykre¶lenie preferencji krajowych). Tak wiêc zupe³nie niezrozumia³ym jest fakt przyzwolenia przez naczelne organy pañstwowe na stawianie przez zamawiaj±cych warunków wstêpnych, które odbieraj± firmom krajowym prawo do z³o¿enia ofert w przetargach nieograniczonych.
 
Przyk³ady - jakie warunki „mo¿na” stawiaæ - id± z najwy¿szych urzêdów w naszym kraju. Po zapoznaniu siê z odpowiedzi± Prezesa Urzêdu Zamówieñ Publicznych na interpelacje poselsk± nr 5757 z 2003 r., mo¿na wywnioskowaæ, ¿e nieprawid³owe praktyki zamawiaj±cych spowodowane s± g³ównie stanowiskiem powy¿szego Urzêdu, który wprost stwierdza, ¿e stawianie subiektywnych warunków wstêpnych dotycz±cych cech podmiotowych oferenta, wy³±czaj±cych okre¶lon± kategoriê potencjalnych dostawców lub wykonawców bez uzasadnionej przyczyny jest co najmniej dozwolone.
¦wiadczy o tym opinia nr 44 znajduj±ca siê na stronie www.uzp.gov.pl: „Warunki podmiotowe stawiane dostawcom lub wykonawcom ubiegaj±cym siê o realizacjê zamówienia publicznego. Warunek prowa dzenia przez dostawców lub wykonawców dzia³alno¶ci przez okre¶lony okres czasu” .

Subiektywne warunki wstêpne s± w rzeczywisto¶ci kryteriami podzia³u na: przedsiêbiorców wy³±czonych z procedury przetargowej prowadzonej w trybie niby nieograniczonym poprzez podjêcie subiektywnej, arbitralnej decyzji przez zamawiaj±cego, inaczej mówi±c s± to przedsiêbiorcy dyskryminowani oraz przedsiêbiorców, którym „pozwolono” wzi±æ udzia³ w procedurze przetargowej prowadzonej w trybie niby nieograniczonym, inaczej mówi±c s± to przedsiêbiorcy preferowani (uprzywilejowani).
 

Tymczasem zamkniêty kr±g obiektywnych warunków podmiotowych, które musi spe³niaæ oferent chc±cy uzyskaæ zamówienie publiczne ustawodawca wymieni³ w ustawie Prawo zamówieñ publicznych w art. 22. ust 1. O udzielenie zamówienia mog± ubiegaæ siê wykonawcy, którzy:
1) posiadaj± uprawnienia do wykonywania okre¶lonej dzia³alno¶ci lub czynno¶ci, je¿eli ustawy nak³adaj± obowi±zek posiadania takich uprawnieñ;
2) posiadaj± niezbêdn± wiedzê i do¶wiadczenie oraz potencja³ techniczny, a tak¿e dysponuj± osobami zdolnymi do wykonania zamówienia;
3) znajduj± siê w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniaj±cej wykonanie zamówienia.

Zamawiaj±cy, zgodnie z art. 26 ust.1, ¿±da od wykonawcy dokumentów okre¶lonych w rozporz±dzeniu wykonawczym, potwierdzaj±cych spe³nianie warunków udzia³u w postêpowaniu, je¿eli warto¶æ zamówienia przekracza wyra¿on± w z³otych równowarto¶æ kwoty 60 000 euro. Z tych zapisów prawnych wynika, ¿e powy¿sze dokumenty maj± byæ czynnikami s³u¿±cymi za podstawê oceny spe³niania ustawowo zapisanych obiektywnych warunków podmiotowych.

Sprawdzenie zdolno¶ci oferenta do wykonania danego zamówienia dokonuje siê wiêc na podstawie analizy jego dotychczasowej dzia³alno¶ci. Czynnikami s³u¿±cymi za podstawê oceny s± informacje zawarte w dokumentach przed³o¿onych w ofercie. Nale¿y dodaæ, ¿e oceniæ „co¶” ( zdolno¶æ oferenta ) mo¿na wy³±cznie po zapoznaniu siê z czynnikami maj±cymi na to „co¶” wp³yw. Jest to wiêc mo¿liwe wy³±cznie po otwarciu ofert, w których znajduj± siê niezbêdne, wymagane jednakowo od wszystkich dokumenty. W przypadku uzasadnionych w±tpliwo¶ci na podst. art. 24 ust. 10 wyklucza siê wykonawców, którzy nie spe³niaj± warunków udzia³u w postêpowaniu, o których mowa w art. 22 ust.1 pkt 1-3, podaj±c uzasadnienie faktyczne oraz prawne.

Powy¿szy, nakazany ustawowo, sposób przeprowadzania oceny spe³niania obiektywnych warunków uprawniaj±cych do wziêcia udzia³u w przetargu pozwala na pe³n± realizacjê prawa do z³o¿enia ofert zagwarantowan± wszystkim firmom oraz w pe³ni wyczerpuje znamiona przetargu faktycznie nieograniczonego, daj±c jednocze¶nie mo¿liwo¶ci sprawdzenia wiarygodno¶ci oferentów przez zamawiaj±cego.
 
Przy ocenie ofert wyró¿nia siê trzy odrêbne procedury. W pierwszym etapie bada siê formaln± poprawno¶æ ofert. Wynikiem tej oceny jest wykluczenie ofert, które nie odpowiadaj± wymaganiom formalnym wynikaj±cym z przepisów. Drugi etap oceny ofert polega na sprawdzeniu zdolno¶ci przedsiêbiorców do wykonania zamówienia. Oferenci musz± wykazaæ, ¿e posiadaj± wymagan± wiedzê fachow±, potencja³ ekonomiczny oraz wiarygodno¶æ. Dopiero w trzecim kroku dokonuje siê w³a¶ciwej oceny ofert, polegaj±cej na ich gradacji oraz wyborze oferty najkorzystniejszej.

Jednak w przypadku postawienia subiektywnych warunków wstêpnych (np. osi±gniêcia pewnych obrotów) pozbawia siê wiêkszo¶æ oferentów mo¿liwo¶ci zostania w ogóle oferentem. Tym samym ocenê oferenta pod wzglêdem zdolno¶ci do wykonania zamówienia nale¿y uznaæ za fikcjê. Wiadome bowiem jest, i¿ o takiej zdolno¶ci nie mo¿e decydowaæ tylko jeden czy dwa subiektywne warunki wstêpne w dodatku zawieraj±ce niczym nie uzasadnione granice brzegowe (np. 100 mln rocznego obrotu). Stawiane warunki s± w tym przypadku kryteriami s³u¿±cymi do podzia³u przedsiêbiorców przez zamawiaj±cych na gorszych i lepszych, na co nie ma przyzwolenia w zapisach ustawowych.

Ocena oferenta mo¿e byæ dokonana wy³±cznie poprzez zapoznanie siê z dokumentacj±, która powinna zostaæ przez zamawiaj±cego zgromadzona na podstawie obowi±zuj±cych przepisów prawnych. Przedsiêbiorcom trudno zrozumieæ dlaczego w przetargu np. na sprz±tanie budynku Sejmu mog³a wystartowaæ firma zatrudniaj±ca 100 sprz±taczek, a firma zatrudniaj±ca 99 sprz±taczek zosta³a wy³±czona, czyli by³a dyskryminowana.
 
Podejrzenie o niegospodarno¶æ nasuwa siê samo, poniewa¿ firma z 99 sprz±taczkami mog³a z³o¿yæ ofertê korzystniejsz±, ale nie dano jej takiej szansy. Fakt zatrudniania o jedn± sprz±taczkê mniej nie mo¿e stanowiæ argumentu, którym da siê obroniæ wy³±czenie przyk³adowej firmy. Jednocze¶nie trudno oprzeæ siê przypuszczeniu, ¿e „kto¶” móg³ wp³ywaæ, a¿eby subiektywny, podmiotowy, niczym nie uzasadniony warunek wstêpny zamawiaj±cy wstawi³ w specyfikacji. Oczywistym jest, ¿e fakt ten móg³ u³atwiæ wybór z góry upatrzonej firmy, poniewa¿ firmy, które by³y najwiêksz± konkurencj± zosta³y wy³±czone z przetargu.

Warto w tym miejscu powo³aæ siê na orzeczenie Trybuna³u Konstytucyjnego, który stwierdzi³, i¿ wynikaj±cy z art. 32 Konstytucji RP nakaz jednakowego traktowania przez w³adze publiczne podmiotów prawa w obrêbie okre¶lonej klasy, polega na tym, ¿e wszystkie podmioty prawa, charakteryzuj±ce siê dan± cech± istotn±, w równym stopniu maj± byæ traktowane równo, a wiêc wed³ug jednakowej miary, bez zró¿nicowañ zarówno dyskryminuj±cych jak i faworyzuj±cych. (orzeczenie TK z 09.03.1988 r., sygn. U.7/87).

W naszym przypadku wszystkie podmioty gospodarcze nie s± traktowane równo wed³ug zasad okre¶lonych w ustawie Prawo zamówieñ publicznych oraz dyrektywach Unii Europejskiej, a dyskryminacja czê¶ci podmiotów jest oczywista. W wiêkszo¶ci przetargów nieograniczonych nie s± stawiane ¿adne dyskryminacyjne warunki wstêpne. Zadajemy wiêc sobie pytanie: które z obecnych przetargów nieograniczonych s± przeprowadzane zgodnie z zasadami okre¶lonymi w ustawie Prawo zamówieñ publicznych: posiadaj±ce warunki wstêpne ograniczaj±ce kr±g potencjalnych oferentów, czy te¿ nie posiadaj±ce ?

W art.1 ustawy Prawo zamówieñ publicznych zapisane jest miêdzy innymi, ¿e ustawa okre¶la zasady i tryb udzielania zamówieñ publicznych. Tak wiêc ka¿da czynno¶æ zamawiaj±cego musi mieæ oparcie w zapisach ustawy. Art. 10 ust.1 stanowi, ¿e jednym z podstawowych trybów udzielania zamówieñ publicznych jest przetarg nieograniczony. Oznacza to, i¿ powinna byæ to procedura niczym nie skrêpowana, nie maj±ca ¿adnych ograniczeñ, ca³kowita i zupe³na.

Kolejn± barier± dla nadu¿yæ jest art. 7 ust 1 , w my¶l którego zamawiaj±cy przygotowuje i przeprowadza postêpowanie o udzielenie zamówienia w sposób zapewniaj±cy zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców. Art.22 ust 2. stanowi, ¿e zamawiaj±cy nie mo¿e okre¶laæ warunków udzia³u w postêpowaniu o udzielenie zamówienia w sposób, który móg³by utrudniaæ uczciw± konkurencjê. Z przepisów tych wynikaj± dwie podstawowe zasady prawa zamówieñ publicznych – zasada równo¶ci (konkurencyjno¶ci) i zasada uczciwej konkurencji. „Zdecydowanym celem powy¿szych regulacji jest wyeliminowanie z postêpowania o udzielenie zamówienia publicznego jakichkolwiek elementów, które mia³yby charakter dyskryminacyjny. Mo¿na uznaæ, ¿e postêpowanie ma charakter dyskryminacyjny wówczas, gdy prowadzi do wy³±czenia okre¶lonej kategorii potencjalnych dostawców lub wykonawców bez uzasadnionej przyczyny” - tekst zaczerpniêty z uchwa³y S±du Najwy¿szego z dnia 18 wrze¶nia 2002 r., III CZP 52/02 dotycz±cy analogicznych zapisów w ustawie o zamówieniach publicznych. Sformu³owanie przez zamawiaj±cego warunków dodatkowych w formie uniemo¿liwiaj±cej w ogóle przyst±pienie do postêpowania przetargowego czê¶ci przedsiêbiorców jest niedopuszczaln± form± wykluczenia. Wykluczenie bowiem mo¿e nast±piæ wy³±cznie w przypadkach enumeratywnie okre¶lonych w ustawie tj. w art. 24. Nale¿y pamiêtaæ, i¿ dostawca lub wykonawca chc±cy przyst±piæ do postêpowania o zamówienie publiczne jest podmiotem gospodarczym, którego g³ównym zadaniem jest osi±ganie zysków. Dlatego te¿ nikt nie zaryzykuje zainwestowania ¶rodków w przygotowanie oferty wiedz±c, i¿ ze wzglêdu na wskazane warunki, nie spe³niaj±c chocia¿by jednego z nich, zostanie oceniony negatywnie.

Reasumuj±c, przetarg nieograniczony jest procedur± w pe³ni otwart±, w ramach której oferty mog± sk³adaæ wszyscy (bez wyj±tku) zainteresowani przedsiêbiorcy - art. 39 ustawy Pzp. Art.25 ust 1 ustawy o finansach publicznych gwarantuje prawo realizacji zadañ finansowanych ze ¶rodków publicznych ogó³owi podmiotów, chyba ¿e ustawy stanowi± inaczej. Tak wiêc wszelkie ograniczenia w dostêpie do zamówieñ finansowanych ze ¶rodków publicznych, jako
odstêpstwo od powy¿szej zasady, musz± mieæ oparcie (uzasadnienie) w przepisach ustawowych, a przepisy te nie mog± byæ interpretowane rozszerzaj±co. Dlatego warunki wy³±czaj±ce kr±g potencjalnych oferentów, które dotycz± ich cech podmiotowych musz± wynikaæ z zapisów ustawowych.
 
Przyzwolenie zamawiaj±cym na bezprawne, subiektywne formu³owanie warunków wstêpnych dotycz±cych przedsiêbiorców, prowadzi wprost do zwiêkszania siê ilo¶ci zjawisk patologicznych w ¿yciu gospodarczym kraju, a w pe³ni wolna i uczciwa konkurencja nie istnieje.

W uzasadnieniu do projektu ustawy o zamówieniach publicznych z 1994r., która rozpoczê³a próbê porz±dkowania zarz±dzania pieniêdzmi publicznymi (druk sejmowy nr 310) czytamy: „Dobre prawo musi skutecznie likwidowaæ lub co najmniej ograniczaæ mo¿liwo¶ci korupcji. Najlepszym ¶rodkiem zapobiegawczym jest wprowadzenie zasady wolnej konkurencji miêdzy przedsiêbiorstwami ubiegaj±cymi siê o zamówienie i jak najbardziej precyzyjne opisanie ram prawnych tej konkurencji. Wszelkie wyj±tki od zasady konkurencji, uzasadnione wy³±cznie wa¿nym interesem pañstwa, s± okre¶lone w samej ustawie”. Przyst±pienie do Unii Europejskiej pozwala nam skierowaæ zapytanie do Komisji Europejskiej, poniewa¿ droga prawna w naszym kraju zosta³a ju¿ wyczerpana: „Czy Dyrektywy Unii Europejskiej pozwalaj± na podejmowanie arbitralnych decyzji dysponentom ¶rodków publicznych jeszcze przed rozpoczêciem w³a¶ciwej procedury przetargowej tj. otwarciem ofert, wy³±czaj±cych okre¶lony kr±g przedsiêbiorców z mo¿liwo¶ci ubiegania siê o zamówienie w przetargu publicznym prowadzonym w procedurze otwartej”. Mam nadziejê, ¿e negatywna odpowied¼ ostudzi zapêdy zamawiaj±cych.
 
Janusz Wysocki, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Trzciance
 
Powrót


   Patronat




 
   Partnerzy serwisu
 
   Pomó¿ nam tworzyæ
   serwis oznaczenie-ce.pl

oceñ serwis i jego
   narzêdzia
podpowiedz co nale¿y
   zmieniæ, a co warto
   kontynuowaæ

Wpisz swoje uwagi
i prze¶lij je do nas
Twój e-mail:
 
 
 
Promujemy:
www.na-mazurach.pl - czarter jachtów na Mazurach, mazurska prognoza pogody, Mazury - przewodnik, mapa Mazur
www.karta-rabatowa.pl - ¯eglarska Karta Rabatowa: czarter jachtów na Mazurach, czarter jachtów morskich, rejsy morskie, szkolenia ¿eglarskie