Przedmiotem dotychczasowych opracowañ zwi±zanych z emisj± ha³asu pracuj±cych maszyn i urz±dzeñ by³y g³ównie regulacje prawne w tym zakresie, zarówno krajowe, jak i obowi±zuj±ce aktualnie w Unii Europejskiej. W ostatnim okresie proces legislacji zwi±zanej z transpozycj± prawa UE zosta³ w Polsce, w zwi±zku ze zbli¿aj±cym siê terminem przewidywanego cz³onkostwa, wyra¼nie przy¶pieszony. Równie¿ Parlament Europejski i Rada Wspólnoty Europejskiej wyda³y szereg aktów prawnych zwi±zanych z szeroko rozumian± ochron± ¶rodowiska. Najwa¿niejszym aktem prawnym, odnosz±cym siê do maszyn i urz±dzeñ jest Dyrektywa 2000/14/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 8 maja 2000 r. O zbli¿eniu przepisów Pañstw Cz³onkowskich dotycz±cych emisji ha³asu do otoczenia przez urz±dzenia u¿ywane na zewn±trz pomieszczeñ.
W bie¿±cym roku zosta³a uchwalona przez Sejm RP ustawa "Prawo ochrony ¶rodowiska" (Dz. U. Z 2000 r. Nr 62 poz. 627) reguluj±ca ca³o¶æ spraw zwi±zanych z ochron± ¶rodowiska przed zanieczyszczeniami, w tym sprawy zwi±zane z emisj± ha³asu do otoczenia (¶rodowiska).
Zosta³a te¿ zweryfikowana pod wzglêdem merytorycznym i jêzykowym Dyrektywa 2000/14/WE z dnia 8 maja 2000 r., co pozwoli³o na opracowanie projektu Rozporz±dzenia Rady Ministrów wdra¿aj±cego tê Dyrektywê do prawa polskiego.
Wymieniona Dyrektywa WE stanowi nowe podej¶cie do zagadnieñ zwi±zanych z emisja ha³asu pracuj±cych urz±dzeñ nie tylko z uwagi na swoj± konstrukcjê (t.zw. "nowe podej¶cie") lecz równie¿ na zmianê ukierunkowañ badawczo-regulacyjnych w porównaniu do dotychczasowych dziewiêciu t.zw. "dyrektyw ha³asowych". G³ówna zmiana w podej¶ciu do zagadnieñ emisji ha³asu polega na rozpatrywaniu wielko¶ci tej emisji do otoczenia tylko dla urz±dzeñ pracuj±cych na zewn±trz pomieszczeñ. Sprawy zwi±zane z oddzia³ywaniem ha³asu na zatrudnionych przy obs³udze urz±dzeñ pracuj±cych w pomieszczeniach zamkniêtych i na stanowiskach operatora na zewn±trz pomieszczeñ pozostawiono dla oddzielnych uregulowañ.
Takie usytuowanie regulacji prawnych wprowadzonych Dyrektyw± 2000/14/WE daje niejako priorytet sprawom zwi±zanym z ochron± ¶rodowiska.
Celem niniejszego opracowania jest przybli¿enie zainteresowanym problemów zwi±zanych z emisj± ha³asu okre¶lonych rodzajów urz±dzeñ, a g³ównie z regulacjami prawnymi w tej dziedzinie oraz przekazanie podstawowych informacji dotycz±cych emisji ha³asu w ogóle. Wystêpuj±ce ró¿nice w uk³adzie tekstów za³±czonej Dyrektywy i projektu Rozporz±dzenia RM wynikaj± z obowi±zuj±cej w Polsce techniki legislacyjnej.
|