Szukaj w serwisie
    
   Najwa¿niejsze narzêdzia
Produkty wymagaj±ce CE
- akty prawne, informacje
Wyszukiwarka norm zharmonizowanych
Aktualno¶ci CE
Prenumerata aktualno¶ci
    
   CE - przewodnik
Oznakowanie CE: podstawy prawne, wa¿ne terminy
Oznakowanie CE: paszport na rynki Unii Europejskiej
Jakie wyroby musz± mieæ oznakowanie CE
Krok po kroku do oznakowania CE
    
   Eksperci serwisu
Archiwum pytañ i odpowiedzi
Masz pytania - zwróæ siê o pomoc do Zespo³u Ekspertów
    
   Przewodniki
Maszyny
Emisja ha³asu
Sprzêt niskonapiêciowy
Urz±dzenia ci¶nieniowe
¦rodki ochrony indywidualnej
    
   Zamówienia publiczne
Aktualno¶ci
Komentarze
Kwartalnik
 
Forum
    

  Przewodniki do dyrektyw
 
Wymagania bezpieczeñstwa dla urz±dzeñ ci¶nieniowych na Jednolitym Rynku Unii Europejskiej
Dyrektywa 97/23/WE (PED), Wymagania techniczne

W konsekwencji podzia³u urz±dzeñ podlegaj±cych Dyrektywie 97/23/WE, jak to opisano w pkt. 1.1. i w konsekwencji wyodrêbnienia grupy stwarzaj±cej niewielkie zagro¿enie, pomimo dzia³ania ci¶nienia wy¿szego ni¿ 0,5 bar, wymagania techniczne dla projektowania i wytwarzania zró¿nicowano i podzielono na dwa rodzaje: 1. zasadnicze wymagania bezpieczeñstwa oraz 2. uznana praktyka in¿ynierska. W³a¶nie uznana praktyka in¿ynierska (ang. sound engineering practice), jako wymagania techniczne ma zastosowanie do urz±dzeñ oraz zespo³ów stwarzaj±cych niewielkie zagro¿enie, natomiast pozosta³e urz±dzenia powinny spe³niaæ zasadnicze wymagania bezpieczeñstwa.

Zasadnicze wymagania bezpieczeñstwa

W artykule 3 ustêp 1 okre¶lono za pomoc± parametrów granicznych urz±dzenia ci¶nieniowe, które powinny spe³niaæ zasadnicze wymagania podane w za³±czniku 1, który zatytu³owano "Zasadnicze wymagania bezpieczeñstwa". Parametry graniczne, dla których urz±dzenia, w zale¿no¶ci od swego rodzaju oraz rodzaju czynnika roboczego, powinny spe³niaæ zasadnicze wymagania bezpieczeñstwa zebrano dla wiêkszej przejrzysto¶ci i ³atwiejszego pos³ugiwania w Tabeli 1.

Zasadnicze wymagania bezpieczeñstwa powinien równie¿ spe³niaæ osprzêt ci¶nieniowy i osprzêt zabezpieczaj±cy stanowi±cy wyposa¿enie wy¿ej okre¶lonych urz±dzeñ ci¶nieniowych, tak¿e je¿eli takie urz±dzenia wchodz± w sk³ad zespo³u.

Tabela 1 (Dokument PDF)

W Tabeli 1 podano numery tablic od 1 do 9 za³±cznika II " Tablice oceny zgodno¶ci ", w których za pomoc± graficznych odwzorowañ okre¶lono parametry graniczne dla ró¿nych kategorii w funkcji wrastaj±cego zagro¿enia. Wyja¶nienia wymaga równie¿ pojêcie p³ynu i jego dwóch grup, co nast±pi w pkt. 3, przy omawianiu sposobów kategoryzowania urz±dzeñ.

Zasadnicze wymagania bezpieczeñstwa powinny tak¿e spe³niaæ zespo³y przeznaczone do wytwarzania pary lub wody przegrzanej o temperaturze wy¿szej ni¿ 110 o C, zawieraj±ce co najmniej jedno urz±dzenie ci¶nieniowe ogrzewane p³omieniem lub w inny sposób i stwarzaj±ce ryzyko przegrzania, oraz inne zespo³y zawieraj±ce co najmniej jedno urz±dzenie ci¶nieniowe wymienione w Tabeli 1, je¿eli wytwórca zamierza je umie¶ciæ na rynku i oddaæ do u¿ytkowania jako zespo³y.

Jako odstêpstwo, zespo³y przeznaczone do wytwarzania wody przegrzanej o temperaturze nie wy¿szej ni¿ 110 o C, które s± zasilanie rêcznie paliwem sta³ym, dla których iloczyn PS * V jest wiêkszy ni¿ 50 bar * L, powinny spe³niaæ wybrane zasadnicze wymagania za³±cznika I podane w pkt.: 2.10. 2.11, 3.4, 5(a) i 5(d). Wymagania te dotycz± ochrony przed przekroczeniem parametrów granicznych, osprzêtu zabezpieczaj±cego, urz±dzeñ ograniczaj±cych ci¶nienie i monitoruj±cych temperaturê, zabezpieczenia przed ryzykiem przegrzania, bezpiecznego odprowadzania ciep³a resztkowego oraz instrukcji obs³ugi.

Jak widaæ, wybrane zasadnicze wymagania bezpieczeñstwa nie odnosz± siê do konstrukcji samych urz±dzeñ, ani do stosowanych materia³ów, co oznacza swobodê wytwórcy w zakresie wyboru specyfikacji dotycz±cych projektowania i wytwarzania.

Uznana praktyka in¿ynierska

Urz±dzenia ci¶nieniowe o parametrach nie wy¿szych ni¿ parametry graniczne podane odpowiednio w Tabeli 1 powinny byæ projektowane i wytwarzane - w celu zapewnienia bezpiecznej ich eksploatacji - zgodnie z uznan± praktyk± in¿yniersk± stosowan± w danym pañstwie cz³onkowskim. Urz±dzenia te nie mog± nosiæ oznakowania CE, ale powinny byæ oznakowane w sposób umo¿liwiaj±cy identyfikacjê wytwórcy lub jego upowa¿nionego przedstawiciela na terenie Wspólnoty Europejskiej oraz byæ wyposa¿one w instrukcje eksploatacji.
  



   Patronat




 
   Partnerzy serwisu
 
   Pomó¿ nam tworzyæ
   serwis oznaczenie-ce.pl

oceñ serwis i jego
   narzêdzia
podpowiedz co nale¿y
   zmieniæ, a co warto
   kontynuowaæ

Wpisz swoje uwagi
i prze¶lij je do nas
Twój e-mail:
 
 
 
Promujemy:
www.na-mazurach.pl - czarter jachtów na Mazurach, mazurska prognoza pogody, Mazury - przewodnik, mapa Mazur
www.karta-rabatowa.pl - ¯eglarska Karta Rabatowa: czarter jachtów na Mazurach, czarter jachtów morskich, rejsy morskie, szkolenia ¿eglarskie